Københavnsbestyrelse

Enhedslisten Københavns bestyrelse består af ét medlem fra hver af de 15 københavnske lokalafdelinger samt syv bestyrelsesmedlemmer og en kasserer, der vælges på den årlige generalforsamling.

Ønsker du at komme i kontakt med forretningsudvalget eller bestyrelsen, er du altid velkommen til at kontakte: kbh@enhedslisten.dk

Bestyrelsen består af:

Afdelingsvalgte Afdeling Mail
Michael Neumann Amager Vest michael.steen.neumann@gmail.com
Absalon Billehøj Amager Øst absalon@billehoj.dk
Lasse Andersen Brønshøj-Husum lass5800@gmail.com
Janus Rønbach Christianshavn janusronbach@gmail.com
Dorte Sørensen Indre By dorte.s@enhedslisten.dk
Maria Sofie Petersen Nordvest mariasofiepetersen@gmail.com
Sebastian Eskerod Nørrebro Blågård S.eskerod@gmail.com
Birger Thamsen Nørrebro Park bthamsen@gmail.com
Mathias Laursen Indre Nørrebro – Røde Firkant mathiaslaursen1995@gmail.com
Johan Lorentzen Ydre Nørrebro johan.lorentzen@gmail.com
Jan Fønss Sydhavnen mikoguden@yahoo.dk
Jon Toivo Hansen Valby jon@toivo.dk
Sarah Mathiesen Vanløse sarah.mathiesen89@gmail.com
Martin Svendsen Vesterbro martsvend@hotmail.com
David Rønne Østerbro david@david-trappaud.com
Generalforsamlingsvalgte Afdeling Mail
Per Rasmussen – kasserer Valby per@rasmussen.dk
Anders Jonassen Indre Nørrebro – Røde Firkant andersjonassen@gmail.com
Christine Lundgaard Blågaard c.lundgaard@gmail.com
Frederik W. Kronborg Amager Vest frederik.kronborg@ft.dk
Leila Stockmarr Indre By leilastockmarr@gmail.com
Maria Jose Nielsen Østerbro mariajosecph@gmail.com
Reinout Bosch Nordvest reinoutbosch@hotmail.com
Thomas Egholm  Vesterbro thomasegholm@hotmail.com
GF suppleanter:
Birgitte Bloch Hansen Østerbro Birgitte.blochhansen@gmail.com
Kim Jezus Henriksen Amager Vest kimjezus@gmail.com
Suppleanter, afdelingsvalgte
Thomas Friis Jørgensen Amager Vest
Amager Øst
Bente Møller Brønshøj-Husum
Lotte Barfod Christianshavn
Laurids Hvidberg Nielsen Indre By
Jonas Zimsen Nordvest
Nørrebro Blågård
Leyla Belhaj Nørrebro Park
Indre Nørrebro – Røde Firkant
Aida Ammary  Ydre Nørrebro
Olivia Borchmann Sydhavnen
Valby
Rasmus Lillelund Poulsen Vanløse
Vesterbro
Niels Frølich Østerbro